ako-na-pc

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ako na počítačovú bezpečnosť - I. časť

Ako na počítačovú bezpečnosť - I. časť

V prvom diele toho blogu sa budeme zaoberať bezpečnosťou.


Ešte pred prvým pripojením počítača k internetu, vložením prvého DVDčka od suseda, alebo USB kľúča je vhodné sa zamyslieť či je môj počítač chránený.


Pod počítačovou ochranou sa rozumie softwér (program), ktorý zabezpečuje aktívne chránenie Vášho počítača resp. Vašich údajov. Niekoľko rokov dozadu stačilo mať antivírusový software, ktorý vykonával iba jedinú funciu – chránil pred výrusmy. V dnešnej dobe je to komplikovaneišie, treba sa chrániť nie len proti výrusom, ale aj iným hrozbám z internetu, napr. Spyware. Na tento účel slúžia programy nazývane AntiSpyware. Z komerčných riešení su najznámeišie AdAware, SpywareDoctore a iné. Pred časom si samé antivírusové spoločnosti začali uvedovat, že antvirus už neplní plnohodnotnú ochranu a tak sa začali orientovat aj na internetovú bezpečnosť.

Vznikli takzvané Internet Security baličky, ktoré obsahujú aktivnu antivirusovú, antispawarovu bezpečnosť, popripade aj firewall. Z komerčných riešení najznámeišie Kaspersky Internet Security, Symantec IS a nemožem nespomenúť NOD od slovenskej spoločnosti ESET – Eset Smart Security.


Po ľahkom úvode si povieme ako sa možeme chrániť na domácom počítači, resp. použitie bezplatných komerčných riešení na domáce účely. Pri inštalacií si pozorne prečítajte licenčné podmienky. Vopred ale upozorňujem, že antivirus ktorý je určený na nekomerčné účely – je zadarmo, má určité obmedzenia oproti verzii určenej na komerčné účely – platená verzia. Zvyčajne neobsahuje antispywarovú ochranu a vonkoncom firewall. Útechou pre uživateľou Windows može byť tá, že operačné systémy Windows od verzie XP už v sebe zahŕňajú jednoduchý firewall resp. od verzie Windows Vista aj jednoduchú antispywarovú aktívnu ochranu.


Najznámeišie antivírusy zadarmo (na nekomerčné účely):


    1. Avast antivirus

    2. Avira

    3. AVG

    4. PC Tools

    5. BitDefender – neposkytuje aktívnu ochranu



Kto rozbieha novú firmu, a rozmýšľa ako ušetriť na výdavkoch, sa može poohliadnúť po softwérových riešeniach, ktoré sú zadarmo aj na komerčné účely. Tieto ochrany niejsu až na takej vysokej úrovni ako komerčné riešenia a to z jedneho jediného dôvodu – sú vyvyjané dobrovolníkmi. A iba v ojedinelých prípadoch obsahujú aj aktívnu ochranu. Vývoj je pomalší a neposkytujú žiadnu telefonickú podporu.


Najznámejšie antivírusy zadarmo (aj na komerčné účely):


    1. ClamAV – neobsahuje aktvívnu ochranu

    2. Moon Secure Antivirus – trošku pomalší, ale aj s aktívnou ochranou


ak chcete ziskať viac informácii o softwaroch na bezpečnosť, ktoré sú zadarmo na komerčné účely, skúste si pozrieť link http://www.freeforcommercialuse.com/main_security.htm


bezpečnosť | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014